• $ DOLAR: 3.7410TL / 3.7478TL
  • € EURO: 3.9858TL / 3.9930TL
  • £ GBP: 4.6668TL / 4.6911TL

Tapu senedinde yazmayan önemli bilgiler

10.11.2015 14:45:58

Taşınmaz mal ve üzerindeki hakların durumlarını göstermek üzere Devletin sorumluluğu altında tescil ve açıklık ilkelerine göre tutulan kayıtlara Tapu Sicili denir ve ilgili belediyelerde bulunur.

A

Tapu sicilinde, taşınmaz malların yüzölçümü, maliki gibi özellikleriyle beraber, irtifak, rehin, şerh ve beyanlar hanesinde taşınmaz mala ilişkin hak ve yükümlülükler gösterilir. Tapu senetlerinde ise bir taşınmaza ait önemli bilgiler yer almaz. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

1 – TAKYİDAT: Gayrimenkulün üzerinde bulunan ipotek, haciz, tedbir ve intifa gibi durumlar tapu senedinin üzerinde yer almaz. Bunlar ancak tapu sicilinde görülebilir.
2 – ALANI: Taşınmaz bir daire, işyeri gibi ana gayrimenkulde yer alan bağımsız bir bölümse bunun metrekaresi tapu senedi üzerinde yer almaz. Sadece taşınmazın arsa alanı ve bağımsız bölümün arsa payı yer alır. Yani aldığınız dairenin veya işyerinin kaç metrekare olduğunu tapu senedine bakarak göremezsiniz.
3 – İNŞAA TARİHİ: Tapu senedine bakarak, bir binanın ne zaman inşa edildiği veya inşaata ne zaman başladığı öğrenilemez. Bu bilgiler ancak konu taşınmazın ilgili belediyede bulunan dosyasındaki yapı ruhsatı, yapı kullanma izin belgesi gibi belgelerden öğrenilebilir.
4 – HİSSEDARLAR: Tapu senedine bakarak, bir hisseli tapuda kaç hissedar olduğu görülmeyebilir. Hissedar sayısının kaç olduğu ve diğer hissedarlarının hisse oranları ancak tapu kütüğünden anlaşılabilir.

Hakan Erilkun

Hakan Erilkun

Altın Emlak Genel Müdürü

hakanerilkun@hurriyetemlakgundemi.com

Yazarın tüm yazıları »