• $ DOLAR: 3.7410TL / 3.7478TL
  • € EURO: 3.9858TL / 3.9930TL
  • £ GBP: 4.6668TL / 4.6911TL

7 adımda dekorasyona hazırlık!

02.10.2015 11:00:17

Hepimiz hayatımızın belirli dönemlerinde yeni bir evi dekore etmek ya da mevcut evimizi yenileme işiyle karşı karşıya kalırız. Bazen bu konuda profesyonel bir yardım alabiliriz, bazen de kendi başımıza en doğru yolu bulmaya çalışırız. Bu yazımda sizlere evimizi değiştirme ya da yenileme kararını aldığımız andan itibaren bize yol gösterecek hazırlık adımlarından bahsetmek istiyorum.

A

• İlk iş olarak oturduğunuz mevcut evinizi objektif olarak incelemeye başlayın. Evinizde sevdikleriniz ve sevmediklerinizin bir listesini çıkarmalısınız. Evinizin stili, renkleri, mobilyaları hakkındaki düşüncelerinizi tartın. Bu liste size yeni evinizi kurgularken önemli bir yol gösterici olacaktır. Ana kural tahmin edeceğiniz gibi çok basit; yeni evinizde sevdiklerinizi tekrar edin, sevmediğinizden kaçının.

• İkinci adım olarak hayal kurun. Hiç bütçe sınırlamanız olmasaydı, evinizde neler yapardınız? Daha sonra bu hayalinizde, olanaklarınız dahilinde gerçekleştirebileceklerinizi belirleyin. Bütçeniz dahilinde belli bir süre sonra yapabileceklerinizi de planlamanıza dahil edebilirsiniz. Beğendiğiniz yemek masasının sandalyelerini bir kaç ay sonra da satın alabilirsiniz mesela.

• Daha sonra araştırma safhasına geçin. Dergiler karıştırın, beğendiğiniz dekorasyon örneklerini ayrı bir yere toplayın. Internetten yararlanın; 3oda1salon.net gibi web sitelerindeki ev dekorasyon örnekleri size ilham verecektir. Beğendiğiniz ev dekorasyon örneklerini biriktirin. Bu, birkaç günde olacak bir iş değildir, kendinize araştırma için birkaç hafta zaman ayırmanızda fayda var.

• Evde yaşayacak aile bireylerini sürece dahil etmeye çalışın. İşin başında olaya dahil olmaları çok daha doğru olacaktır. Yoksa siz belli bir yol katettikten sonra eşinizin ‘aslında ben böyle birşey istemiyordum’ demesi sizi en başa döndürebilir. Ayrıca gereksiz tatsızlıklara da neden olur. Aile bireyleri beğendikleri dekorasyon örneklerini ortaya koyduklarında ortak paydalar ve ayrılıklar daha net bir şekilde belirlenebilecektir.

• Ne istediğinizi bilemiyor olabilirsiniz. Bu sizi rahatsız etmesin. Birçok kişi aynı duyguları hisseder. Topladığınız fotoğraflardaki stillere, kullanılan renklere, malzemelere, mobilya detaylarına dikkat edin, size rehberlik edeceklerdir.

• Mevcut evinizden kullanmak istediğiniz ya da zorunda olduğunuz parçaları da ayırmak gerekir. Bu parçaların bazılarının bakım görmesi bazılarının da yeni tarzınıza göre değişiklik geçirmesi gerekebilir. Mobilyaların cilalanması, koltukların kaplanması gibi.

• Sonunda evinizde yaratmak istediğin atmosfer hakkında bilgi sahibi oldunuz. Kullanacağınız renkler, stiliniz, sevdiğiniz malzemeler aşağı yukarı belirlendi. Artık mağazaları dolaşma, ustalarla konuşma , kısaca harekete geçme zamanı…