• $ DOLAR: 3.7410TL / 3.7478TL
  • € EURO: 3.9858TL / 3.9930TL
  • £ GBP: 4.6668TL / 4.6911TL

Bu projeler dokunduğu semtleri altına çeviriyor

18.02.2016 16:27:32

İstanbul’da bir dizi büyük ulaştırma projesi gündemde. Bunlardan bir tanesi de 3 Katlı İstanbul Metro ve Karayolu Boğaz Geçişi Projesi.

A

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 3 Katlı İstanbul Metro ve Karayolu Boğaz Geçişi Projesi‘nin güzergahının 1/5000 ölçekli planlara işlenmesini geçtiğimiz mart ayında onayladı. Projenin bir ayağını, Avrupa Yakası’nda E-5 aksında Incirli’den Anadolu Yakası’nda Söğütlüçeşme’ye kadar uzanan yüksek kapasiteli ve hızlı metro sistemi oluşturuyor. İkinci ayağı ise, Avrupa Yakası’nda TEM Otoyolu aksında Hasdal Kavşağı’ndan başlayan ve istanbul Boğazı’ndan geçerek Anadolu Yakası’nda Ümraniye Çamlık Kavşağı”na bağlanan 2×2 şeritli karayolu sistemi oluşturacak.

Beş yıl içinde tamamlanacağı açıklanan Katlı istanbul Metro ve Karayolu Boğaz Geçişi Projesi, Avrupa yakasında Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Beyoğlu, Eyüp Fatih, Zeytinburnu, Bakırköy ve Güngören; Anadolu yakasında ise Üsküdar, Ümraniye ve Kadıköy’den geçecek.

Bununla birlikte bu ilçelerin her birinde ortalama konut fiyatlarını ve artış oranlarını bu tabloda görebilirsiniz.

konut-fiyatları
Tren yolu tarafında İncirli çevresi hem Bakırköy hem de Bahçelievler olarak yatırım açısından öne çıkacak. Bu bölge metro, metrobüs kesişiminden sonra tren yolunun da kesişimi olmuş olacak. Söğütlüçeşme tarafında ise, Göztepe, Acıbadem ve Kadıköy bu tren hattından fayda sağlayabilecek bölgeler arasında.

Geçiş güzergahında ise, Zeytinburnu, Cevizlibağ, Vatan, Edirnekapı, Sütlüce, Perpa, Çağlayan, Mecidiyeköy, Gayrettepe, Küçüksu, Altunizade, Ünalan, Söğütlüçeşme bölgeleri prim potansiyeline sahip bölgeler. Projenin ihale sürecinden sonra daha hızlı bir artış olacağını düşünüyoruz. Projenin gerçekleşmesiyle de bu güzergahta yer alacak taşınmazlarda konut piyasası için yüzde 30, ofis piyasası için ise yüzde 20 bir prim bekliyoruz.

Hakan Erilkun

Hakan Erilkun

Altın Emlak Genel Müdürü

hakanerilkun@hurriyetemlakgundemi.com

Yazarın tüm yazıları »